Roubin

Roubin

drukuj wyślij

Lokalizacja

Bułgaria, Złote Piaski, Świety Konstantyn I Elena

Udogodnienia

Cena od:

156 PLN

Ilość opinii:

43

Ocena ogólna:
6.7 / 10
Pogoda: Prognoza pogody niedostpna
zakres cen:

Bułgaria

Stolica

Sofia

Powierzchnia

110 910 km²

Ludność

7 640,2 tys.

Waluta

lew (BGN), 1 BGN = 100 stotinek

Język

bułgarski

Wiza

wiza nie jest wymagana

Napięcie

220 V

Informacje ogólne

 

 

Bułgaria

 


Oficjalna nazwa: Republika Bułgarii

Stolica: Sofia

Waluta: lew i stotinki

Język urzędowy: bułgarski


Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Bułgaria jest krajem położonym w południowo-wschodniej Europie we wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego, sąsiadującym z Rumunią, Turcją, Grecją, Macedonią i Serbią. Stolica Bułgarii jest najwyżej położoną stolicą europejską, przeważają tereny górzyste, a dzięki wspaniałym wybrzeżom Morza Czarnego przyjeżdżają tu na urlopy turyści z całej Europy.

Największą dumą Bułgarów jest bogata historia oraz liczne pamiątki z nią związane, będące istotną atrakcją turystyczną. Starożytne cerkwie, rzymskie zabudowy, tureckie łaźnie i meczety oraz malowniczo położone średniowieczne twierdze docenią wszyscy podróżnicy zwiedzający ten region. Najwięcej turystów przyciąga jednak do tego malowniczego zakątka czar morza oraz słynne złote plaże. Niepowtarzalnego charakteru dodają temu krajobrazowi bałkańskie wzgórza pokryte lasami, winnicami i sadami.

Ciekawa kuchnia ze starożytnymi tradycjami i licznymi podobieństwami z kuchniami turecką, grecką czy macedońską sprawi, że najbardziej wybrednym turystom posmakują jej specjały.

Różnorodność krajobrazu, specyfika mieszkańców kraju i wspaniałe warunki do wypoczynku gwarantują, że wybierając się w to magiczne miejsce każdy turysta będzie usatysfakcjonowany ze swojego wyboru.

Kuchnia

Bułgarska kuchnia ma swoje tradycje zakorzenione w starożytności i można w niej zauważyć podobieństwa z kuchnią grecką, macedońską czy turecką, stąd tak wiele wspaniałych potraw na bułgarskich stołach. Smaku dodaje fakt, że Bułgarzy czerpiąc z tatarskich tradycji posługują się w przyrządzaniu jedzenia glinianymi naczyniami, które powoli ogrzewają potrawy nadając im niezwykłego smaku i aromatu. Dania mączne nie występują zbyt często, gotowanie ciasta nie należy też do tradycji, a główne potrawy nie mają słodkiego smaku. Prawie do wszystkich dań podawany jest chleb, do tradycji należy łamanie go i układanie na serwetce, a nie trzymanie w ręku. Kelnerzy mają w zwyczaju pytać o ilość chleba czy bułek podawanych do obiadu, ale płaci się za nie osobno.

W Bułgarii śniadania spożywa się raczej w drodze do pracy, można je kupić w specjalnych budkach, dużą popularnością cieszą się też cukiernie i kawiarnie, gdzie można zatrzymać się na kwaśne mleko z cukrem lub filiżankę kawy. Obiady jada się w restauracjach urządzonych w stylu ludowym, tak zwanych mehana, składają się przeważnie z przystawki, którą jest najczęściej jakaś sałatka, zupy, która jest inna w zależności od pory roku (może to być np.: tarator czy pileszka – rosół), a danie główne to kiufteta w sosie z ryżem, jarzynami i chlebem. Popularne desery to pałaczinka (naleśnik nadziewany miodem i orzechami), baklava (słodkie ciasto z potłuczonymi orzechami w środku), kifła (rogal z marmoladą), mekica (rodzaj pączków) czy krem karameł (świeże mleko z wanilią i karmelem). Kolacja to spokojny posiłek konsumowany z rodziną lub przyjaciółmi, najczęściej są to dania z rusztu zwane scara: kebabczeta (mięso mielone baranie, wieprzowe lub cielęce), meszena skara (grillowane krążki surowego bakłażana z przyprawami podawane z sosem jogurtowo-czosnkowym), sziszczeta (szaszłyki), które są podawane z pieczonymi ziemniakami, ryżem oraz kapustą, a wszystko popijane jest winem lub domową rakiją.

Popularne potrawy:

Kioopołu – przystawka z bakłażanów podawana na zimno.
Szopska sałatka – sławna bałkańska przystawka z pomidorów, ogórków, cebuli, papryki, pietruszki z owczym, startym serem
Sneżanka – kwaśne mleko z pokrojonymi ogórkami, czosnkiem i orzechami włoskimi.
Bob czorba – zupa fasolowa.
Szkembe czorba – flaczki wieprzowe lub cielęce.
Tarator – chłodnik podawany w upały, w którego skład wchodzi ogórek, kwaśne mleko, koper i czosnek wymieszane z wodą.
Tetewenska sałamura – zupa rybna polecana wszystkim, którzy przedobrzyli z alkoholem, gdyż jest ostra, kwaśna i słona.
Ser po szopsku – słony ser zapiekany z jajkiem w glinianym naczyniu.
Syrmi po trojańsku – gołąbki w liściach winogron.
Czomlek – rodzaj gulaszu z mięsa cielęcego, jagnięcego lub wieprzowego.
Kebabczeta – kotleciki z mielonego mięsa z rusztu.
Kiufteta – podobne do polskich sznycli z tłustego, wieprzowego mielonego mięsa ze słoniną i cebulą.
Musaka – zapiekanka z mięsa i warzyw.

Najważniejsze produkty królujące na bułgarskich stołach to sirene – biały, słony ser owczy, krowi lub bawoli, kiseło mliako – powstaje z krowiego mleka przy użyciu specjalnych bakterii oraz czubrica – gatunek przyprawy występujący na terenie całego kraju. Zioła są stałym dodatkiem do potraw, a najczęściej są to cząber, pietruszka, koper, mięta, papryka i bazylia. Za narodowe napoje uchodzą boza – sfermentowany napój z prosa i ajran – napój bezalkoholowy z kwaśnego mleka.
Wpływ na kuchnię mają również pory roku, gdyż latem w Bułgarii podaje się lekką jagnięcinę i cielęcinę, drób oraz dania jarskie, natomiast w zimie królują ciężkie zupy czorby i potrawy z wieprzowiny (popularna w tym okresie jest turszija – sałatka przyrządzona z marynowanych warzyw), a jesień to czas na warzywa i owoce.

Turyści, którzy są ciekawi jaki wpływ na kuchnię bułgarską miała Turcja mogą spróbować ciasta z serem, które w Serbii i Chorwacji nazywa się burek, a po bułgarsku banica sys sirene.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Znane są także takie potrawy jak: brużdżanska pita (mięso w opiekanym chlebie), rodopskie czewerme (jagnięcina), trackie katami oraz małże i zupa rybna z nadmorskiego kurortu Sozopoł. W rejonach nadmorskich jada się dużo ryb, najczęściej są to jesiotr i makrela.

Na ulicach bardzo często można spotkać stragany na których sprzedaje się orzechy i kasztany w papierowych torebkach oraz gewreci – obwarzanki, kukurydzę z grilla i racuchy – mekici.

Zamawiając potrawy w restauracjach należy zwrócić uwagę na wagę podawaną w gramach, żeby nie przedobrzyć z zamówioną porcją, a jedzenie na ogół nie jest gorące tylko ciepłe.

Smaczne jedzenie wymaga dobrze dobranych trunków, a tych w Bułgarii nie brakuje. Wina czerwone podawane są głównie do potraw z wołowiny i wieprzowiny, natomiast białe do cielęciny, drobiu, ryb, a półsłodkie z powodzeniem pasują do deserów i owoców. W Bułgarii jest wiele winnic, które zaopatrują lokalny rynek. Przebywający w Bułgarii turyści powinni spróbować win czerwonych: Mawrud, Gymza, Trakija, Merło, Kadarka, Mełnik, Magareszko czy Pamid. Warto spróbować też Osmarski Pelin, wino o przyjemnym, łagodnym smaku, do którego dodaje się piołun, a jako oryginalny prezent z Bułgarii można przywieźć z sobą wino Mecza Kryw – „niedźwiedzia krew”, które produkowane jest ze zmieszanych winogron cabarnet sauvignon i merlot, ma bogaty aromat i słodkawy smak oraz rubinową barwę. Za najlepsze białe wina uchodzą: Karłowski Misket, Damianica, Tamianka, Iskra i Keracuda. Dobrym smakiem cieszą się wina musujące takie jak Ljaskowec i Magura Cave. Winnice, w których można degustować te wspaniałe trunki znajdują się w okolicach Burges, Pomorie i Warny.

Będąc w Bułgarii warto spróbować alkoholi nieco mocniejszych, takich jak rakija – wysokoprocentowy napój przygotowany z oddestylowanego wina czy koniaku. Rakiję pije się przeważnie jako aperitif przed podaniem głównego dania. Popularnością cieszy się też śliwowica (np.: takie odmiany jak Tetewenska i Trojanska sliwowa rakija) przyrządzana ze śliwek, natomiast sama rakija powstaje również z moreli, fig, a nawet z płatków róży. Popularne koniaki to Pliska i Słynczew Briag, a warto w lokalnej restauracji poprosić o kieliszek anyżówki zwanej mastyka, która przez Bułgarów przepijana jest taratorem. Piwosze znajdą też coś dla siebie, bo w Bułgarii prym wiodą takie piwa jak Astika, Zagorka czy Kamenica.

Obyczaje

Bułgaria jest krajem wielonarodowościowym, którego największą grupę stanowią Bułgarzy, a znaczna część społeczeństwa to Turcy, natomiast język bułgarski należy do rodziny języków słowiańskich. Dominująca religia to prawosławie, a niewielki odsetek społeczeństwa stanowią też muzułmanie.

Bułgarzy są bardzo gościnni i życzliwi. Każdy nawet niezapowiedziany gość witany jest z wylewnością i zapraszany do domu. W porze posiłku prosi się go do wspólnego stołu, nie powinno się wtedy odmawiać bo jest to źle przyjmowane. Przyrządzenie posiłków jest pewnego rodzaju rytuałem, który trwa bardzo długo i warto się załapać na jego ceremonię, gdyż zanim dojedzie do spożycia właściwego posiłku pije się rakiję oraz zajada szopską sałatkę.

Bułgarzy chętnie obchodzą takie uroczystości jak chrzest, pierwsze kroki dziecka, urodziny i imieniny, a z okazji największych świąt wyrabiany jest z ciasta specjalny chleb, towarzyszą temu zwyczajowi tradycyjne pieśni. Warto obejrzeć bułgarski ślub, na który można trafić w trakcie posiłku w ludowej restauracji mehana.

Jednym z ciekawych zwyczajów jest taniec w maskach zwany kukeri, który pochodzi z pogańskiej tradycji i związany jest z przyjściem wiosny. Mężczyźni podczas tego tańca zakładają złowrogie maski i groźnie wyglądające stroje odstraszające duchy powodujące klęski przyszłych zbiorów.

Jeżeli chodzi o gesty, z których słyną Bułgarzy to mogą występować pewne różnice, na które warto zwrócić uwagę. Bułgarzy na „tak” kręcą głową podobnie jak Polacy, gdy się z czymś zgadzają, natomiast na „nie” gwałtownie unoszą brodę do góry dając tym samym sygnał rozmówcy, że się z czymś nie zgadzają.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

W Bułgarii  napiwki daje się bagażowym, taksówkarzom i kelnerom, natomiast jeśli jesteśmy zadowoleni z obsługi podczas posiłku, przyjmuje się, że 10-15% jest wystarczającą kwotą na napiwek. Przy płaceniu dużymi nominałami, nie mówi się dziękuję, gdyż kelner zatrzyma wtedy gotówkę dla siebie, a jeśli nic nie powiemy, odniesie resztę na stół. Taksówkarzom i osobą serwującym kawę przy zapłacie najlepiej zaokrąglić kwotę.

Palenie jest w Bułgarii powszechne, ale zarządzenia władz stawiają kawiarniom i restauracjom wymóg wygospodarowania specjalnych pomieszczeń dla niepalących, a zdarza się, że kelnerki i tak przynoszą do każdego stolika popielniczki, więc mimo wszystko trzeba zwracać uwagę, gdzie się siada.
Zabierając się za picie alkoholu z Bułgarami warto zapamiętać powiedzenia Nazdrawe! - popularne „Na zdrowie!”, które jako toast należy wymówić na początku biesiady, gdyż czynność ta uważana jest za małą ceremonię. Odwiedzając zapoznanych Bułgarów powinniśmy wziąć dla nich jakiś prezent, np.: butelkę wina czy kwiaty. W bukiecie powinna być nieparzysta ilość kwiatów, gdyż  tradycja mówi, że parzystą ilość przynosi się na pogrzeby.

Bułgarzy zarabiają stosunkowo mniej od obywateli innych krajów, więc przy stole lepiej nie poruszać tematów związanych z cenami czy zarobkami.
W Bułgarii zakazane jest fotografowanie i filmowanie obiektów wojskowych. Należy także pamiętać o pozwoleniach fotografowania świątyń.

Najbardziej znane tradycje ludowe to Dzień Winiarza - Trifon Zarezan, obchodzony w pierwszej połowie lutego, kiedy to przycina się winną latorośl i spryskuje pędy winem, a w winnicach śpiewa się pieśni i tańczy wokół pól wybierając jednocześnie Winnego Króla, który ostatecznie udekorowany jest koroną splecioną z gałązek winnych. Znana też jest Martenica, kiedy pierwszego marca wszyscy obdarowują się małymi zawiniątkami z czerwonej i białej wełny, do których przywiązuje się srebrną monetę. Na północnym wybrzeżu gospodynie narzucają na drzewa owocowe czerwoną płachtę lub rozrzucają na polach czerwoną wełnę. Ma to zapewnić urodzaj, natomiast pasterze na szyjach swoich zwierząt zawiązują białe i czerwone nitki. Ciekawym zwyczajem religijnym jest Nestinari, czyli tańczenie na rozgrzanych węglach, które ma wypędzić choroby, a przynieść zdrowie i płodność. Przedstawienia takie prezentowane są turystom w nadmorskiej Albenie i Nesebyrze.

Informacje praktyczne

W Bułgarii jednostka monetarna to l lew (BGN), 1 BGN = 100 stotinek. Bez problemu można wziąć polską walutę i wymieniać ją w kantorach. W większości sklepów, lokali i na stacjach paliw można płacić kartą. Ceny za usługi, artykuły żywnościowe i przemysłowe uchodzą za najtańsze w porównaniu z krajami Unii Europejskiej.

W miejscowościach turystycznych jest wiele sklepików, które przyciągają turystów swoimi pamiątkami. Na wybrzeżu można kupić popularne ręcznie i maszynowo haftowane bluzki, obrusy, ubranka dla dzieci, chusty itp. W każdej miejscowości turystycznej można nabyć ceramikę, niezwykle popularne są naczynia gliniane, wyroby z kutego żelaza oraz wyroby jubilerskie. Ładną i symboliczną pamiątką, którą można przywieźć są obrazki i ikony, ale za te ręczne dzieła trzeba słono zapłacić. Praktycznym upominkiem mogą być tzw. dżezwe, czyli dzbanki do parzenia kawy. Będąc na wybrzeżu warto także zaopatrzyć się we flakonik olejku różanego, którego Bułgaria jest największym eksporterem.

W Bułgarii  napiwki daje się bagażowym, taksówkarzom i kelnerom, natomiast jeśli jesteśmy zadowoleni z obsługi podczas posiłku, przyjmuje się, że 10-15% jest wystarczającą kwotą na napiwek. Przy płaceniu dużymi nominałami, nie mówi się dziękuję, gdyż kelner zatrzyma wtedy gotówkę dla siebie, a jeśli nic nie powiemy, odniesie resztę na stół. Taksówkarzom i osobą serwującym kawę przy zapłacie najlepiej zaokrąglić kwotę.

Palenie jest w Bułgarii powszechne, ale zarządzenia władz stawiają kawiarniom i restauracjom wymóg wygospodarowania specjalnych pomieszczeń dla niepalących, a zdarza się, że kelnerki i tak przynoszą do każdego stolika popielniczki, więc mimo wszystko trzeba zwracać uwagę, gdzie się siada.

W Bułgarii zakazane jest fotografowanie i filmowanie obiektów wojskowych. Należy także pamiętać o pozwoleniach fotografowania świątyń.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Pomiędzy większymi miastami regionu jeżdżą pociągi pospieszne, które są droższe i wygodniejsze od pasażerskich. Transport autobusowy jest zasadniczo droższy od kolejowego, ale jego atutem jest to, że autobusy są nowe i mają klimatyzację. W przypadku podróżujących samochodem obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa dotyczy pasażerów na przednich i tylnych siedzeniach. Polskie prawo jazdy jest honorowane, a zielona karta nie jest obowiązkowa. Wszystkie pojazdy obowiązują opłaty drogowe związane z płatnymi odcinkami dróg. Osoba, która chce wynająć samochód musi mieć ukończone 21 lat, posiadać prawo jazdy oraz inny dokument tożsamości.

W Bułgarii zegary wskazują godzinę późniejszą, więc wjeżdżając na teren tego kraju przestawiamy zegarek o jedną godzinę do przodu.

Do Bułgarii można wwieźć bez opłat celnych 200 szt. papierosów lub 250 g innych wyrobów tytoniowych, 50 cygar, dwa litry wina lub jeden litr wódki, 50 g kawy, 100 g herbaty, 50 g perfum i wody toaletowej.

W nagłych przypadkach turyści z Polski, którzy opłacają składki NFZ mogą w Bułgarii korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Do korzystania z podstawowych usług medycznych uprawnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą można uzyskać przed  wyjazdem w siedzibie NFZ. Należy ją okazać podczas wizyty u lekarza. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Turyści wybierający się na szlaki górskie powinni mieć odpowiednią polisę, gdyż za akcje ratownicze prowadzone przez górskie pogotowie w Bułgarii wprowadzono wysokie odpłatności.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Bułgarii tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport, jednak podróżując autokarem czy samochodem przed wyjazdem należy się upewnić czy trasa nie przebiega przez kraje, gdzie wymagany jest paszport. Na terenie Bułgarii bez wizy można przebywać 90 dni w ciągu 6 miesięcy, a okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Sofii  http://www.sofia.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Bułgarii
Bułgaria, Sofia, Chan Krum 46, 1000
Tel.: +359 2 987 26 10 Tel. dyżurny: +359 888 54 34 00
sofia.amb.sekretariat@msz.gov.pl
http://www.sofia.polemb.net

Instytut Polski w Sofii
Bułgaria, Sofia, WESLEC 12, 1000
Tel.: +3592 9810907, faks +3592 9815744
sofia.ip.sekretariat@msz.gov.pl
www.polinst-bg.org

Flaga

Galeria

Wycieczki fakultatywne dostępne ze Słonecznego Brzegu

 

 

Sozopol – Ropotamo – jednodniowa wycieczka autokarowa wraz z rejsem statkiem po rzece Ropotamo przepływającej przez miejscowy rezerwat. W czasie rejsu będą mogli Państwo podziwiać między innymi liczne gatunki flory i fauny, czy formacje skalne, mokradła i trzęsawiska. Po południu przewidziane jest zwiedzanie Sozopolu, który stanowi najstarsze miasto bułgarskiego wybrzeża. Zwiedzanie miasta i spacer po romantycznych uliczkach. Ponadto oferowany jest Państwu także czas wolny na zakupy w Burgas. Cena – ok. 32 EUR (obejmuje lunch).

 

Varna – Jednodniowa wycieczka do pięknej Warny obejmuje między innymi zwiedzanie Delfinarium, w którym odbędzie się specjalny pokaz delfinów. Następnie przewidziany jest pobyt w Klasztorze Alajda, który został wykuty w skale w XII wieku. Cena – ok. 40 EUR (obejmuje lunch).

 

Wieczór Bułgarski – Oferta obejmuje kolację oraz przedstawienia folklorystyczne w restauracji znajdującej się na wolnym powietrzu. Przedstawienia obejmować będą między innymi prezentację muzyki, strojów ludowych, tańców, a także znanego „nestinarskiego tańca” odbywającego się na rozżarzonych węglach. Kolacja obejmuje wspaniałe bułgarskie potrawy i trunki bez ograniczen. Cena – ok. 32 EUR.

 

Pirackie Party – Oferta obejmuje rejs morski po zatoce Nessebar statkiem przypominającym dawny piracki żaglowiec. W czasie rejsu przewidziana jest możliwość pływania w morzu, łowienia ryb, a także brania udział w licznych zabawach. Oferta zawiera także lunch na pokładzie statku.
Cena – ok. 35 EUR.

 

Jeep Safari – jednodniowa wycieczka jeepami w górach Stara Planina. Oferta oprócz przejazdu obejmuje także prezentację miejscowego rzemiosła w specjalnym kompleksie etnograficznym, a także degustację domowej rakii. Podczas przejazdu czekać będą na Państwa liczne gry, konkursy i zabawy. Wyprawa zakończy się biesiadą w typowej bułgarskiej karczmie (mehanie). Cena – ok. 40 EUR (obejmuje lunch).

 

Istambuł (1 dzień) – jednodniowa wyprawa do największego miasta Turcji. Oferta obejmuje nocną podróż autokarem do Istambułu, panoramiczny objazd miasta, zwiedzanie Błękitnego Meczetu, Hipodromu, Obelisku Egipskiego, przejazd przez monumentalny most nad cieśniną Bosfor do azjatyckiej części miasta, lunch oraz czas wolny. W nocy nastąpi powrót do Bułgarii. Cena (z lunchem) – ok. 60 EUR, dla dzieci do 12 lat – ok. 30 EUR. Cena nie zawiera tureckiej wizy – 15 EUR/os. (otrzymać ją można na granicy). Należy mieć przy sobie paszport. Fakultatywnie mogą Państwo skorzystać z wizyty na bazarze egipskim oraz w kościele Świętego Stefana (25 EUR/os.) lub z wycieczki statkiem po cieśninie Bosfor (23 EUR/os.).

 

Istambuł (2 dni) – dwudniowy pobyt w jednym z największych miast na świecie. Oferta obejmuje nocną podróż autokarem do Istambułu. Zwiedzanie Błękitnego Meczetu, Hipodromu, Obelisku Egipskiego, przejazd przez ogromny most nad cieśniną Bosfor do azjatyckiej części miasta, lunch oraz czas wolny. Zakwaterowanie w wygodnym i wysokiej jakości hotelu. W drugim dniu przewidziane jest śniadanie oraz czas wolny. Nocą nastąpi powrót do Bułgarii. Cena (z noclegiem, lunchem i śniadaniem) – ok. 85 EUR, dzieci do 12 lat – ok. 43 EUR. Do ceny należy uwzględnić także wizę turecką - 15 EUR/os. (płatna na granicy).

 

 

 

Wycieczki fakultatywne dostępne ze Złotych Piasków 

 

 

Bałczyk – Białe Miasto. Wycieczka przewidziana na połowę dnia wraz z kolacją. Miasteczko Bałczyk, zwane również Białym Miastem, swą nazwę zawdzięcza białemu kamieniu, z którego wznoszono tu kiedyś domy. Oferta obejmuje między innymi zwiedzanie Cichego Gniazda – stanowiącego letnią rezydencję rumuńskiej królowej Mari, a także położonego tuż obok ogrodu botanicznego z ponad trzema tysiącami gatunków roślin. Następnie przewidziany jest przejazd i spacer po malowniczym półwyspie Kaliakra, z pozostałościami średniowiecznej twierdzy. Wieczorem przewidziana jest tradycyjna bułgarska kolacja pełna wina i różnych potraw, w czasie której zaprezentowane zostaną pokazy folklorystyczne (m.in. taniec na rozżarzonych węglach). Cena (z kolacją) – ok. 45 EUR, dzieci do 12 lat – ok. 23 EUR.

 

Starożytny Nesebar – jednodniowa wycieczka autokarem do jednego z najsłynniejszych miast bułgarskich, położonego na półwyspie nad brzegiem Morza Czarnego, którego historyczna zabudowa została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Średniowieczna zabudowa starej części Nesebaru uważana jest za najlepiej zachowany tego typu obiekt na całych Bałkanach. Oferta obejmuje między innymi spacer po miasteczku, zwiedzanie najważniejszych świątyń, lunch w restauracji oraz czas wolny. Cena (z lunchem) – ok. 36 EUR, dzieci do 12 lat – ok. 18 EUR.

 

Varna - Wycieczka do Warny przewidywana na kilka godzin, która obejmuje zwiedzanie największego na Bałkanach Delfinarium, a także panoramiczny objazd miasta. W ofercie przewidziana jest także degustacja i poczęstunek dla każdego uczestnika wycieczki. Cena (z poczęstunkiem i degustacją) – ok. 26 EUR, dzieci do 12 lat – ok. 13 EUR.

 

Pirackie party – jest to niezwykle atrakcyjna kilkugodzinna wyprawa statkiem pirackim, która będzie znakomitym przeżyciem dla każdego dziecka. Zarówno sama załoga jak i wyposażenie statku sprawiają, że można poczuć się jak dawni piraci. W czasie rejsu przewidziane są różne gry i zabawy, w tym bitwa z innym statkiem pirackim. Na pokładzie serwowany będzie lunch z napojami. Cena (z lunchem) – ok. 32 EUR, dzieci do 12 lat – 16 EUR.

 

Jeep Safari – Znakomita jednodniowa wycieczka jeepami, dzięki której można znaleźć się bliżej dzikiej przyrody. W trakcie wyprawy między innymi liczne gry i zabawy oraz lunch w tradycyjnej bułgarskiej karczmie. Cena (z lunchem) – 35 EUR, dzieci do 12 lat – ok. 18 EUR.

 

Istambuł (1 dzień) – jednodniowa wyprawa do największego, kilkunastomilionowego miasta Turcji. Oferta obejmuje nocny przejazd autokarem do Istambułu, objazd miasta, zwiedzanie Błękitnego Meczetu, Hipodromu, czy Obelisku Egipskiego, przejazd przez kolosalny most nad cieśniną Bosfor do azjatyckiej części miasta, lunch oraz czas wolny. W nocy nastąpi powrót do Bułgarii. Cena (z lunchem) – ok. 60 EUR, dla dzieci do 12 lat – ok. 30 EUR. Cena nie zawiera tureckiej wizy – 15 EUR/os. (otrzymać ją można na granicy). Należy mieć przy sobie paszport. Fakultatywnie mogą Państwo skorzystać z wizyty na bazarze egipskim oraz w kościele Świętego Stefana (25 EUR/os.) lub z wycieczki statkiem po cieśninie Bosfor (23 EUR/os.).

 

Istambuł (2 dni) – dwudniowy pobyt w jednym z największych miast w Europie i na świecie. Oferta obejmuje nocną podróż do Istambułu autokarem, zwiedzanie monumentalnego Błękitnego Meczetu, Hipodromu, Obelisku Egipskiego, przejazd przez ogromny most nad cieśniną Bosfor do azjatyckiej części miasta, lunch oraz czas wolny. Zakwaterowanie w wygodnym hotelu. W drugim dniu przewidziane jest śniadanie oraz czas wolny. Nocą nastąpi powrót do Bułgarii. Cena (z noclegiem, lunchem i śniadaniem) – ok. 85 EUR, dzieci do 12 lat – ok. 43 EUR. Do ceny należy uwzględnić także wizę turecką - 15 EUR/os. (płatna na granicy).

 

Prognoza pogody niedostpna
Ogólne wrażenie: 6.7 / 10
Obsługa: 6.4 / 10
Cena/jakość: 6.9 / 10
Wyżywienie: 6.8 / 10
Pokoje: 6.8 / 10
ocena
6,7 / 10
Ilość opinii: 43